Aby domagać się rozwodu, musi zaistnieć zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Jeśli ten fakt jest bezsporny, Sąd, przy spełnieniu również innych przesłanek, rozwiąże małżeństwo przez rozwód. Pozew o rozwód składa się w Sądzie Okręgowym wraz z dokumentami, które mają potwierdzić twierdzenia zawarte w treści pisma, można się też powołać na zeznania świadków.
Wszystko zależy od tego czy Sąd ma rozwiązać małżeństwo przez rozwód bez orzekania o winie, czy stwierdzeniu winy jednej ze stron. Zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego to kumulatywnie dwie najważniejsze przesłanki. Nie jest określone ile dokładnie ma trwać rozkład pożycia małżeńskiego jednakże musi to być czas oraz okoliczności, które pozwolą wykazać przed Sądem, że doszło do trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego.
Rozwód jest rozwiązaniem w sytuacji, gdy doszło do zerwania więzi fizycznej, gospodarczej i emocjonalnej pomiędzy małżonkami. Prawnik pomoże skompletować wymagane dokumenty, jak również sporządzić stosowne pismo. Ważne, aby zawrzeć w nim, że doszło do zerwania więzi fizycznej, co oznacza nie tylko stosunków seksualnych między małżonkami, ale również innych zachowań wskazujących na intymny charakter relacji.
Do zerwania więzi gospodarczej dochodzi, gdy małżonkowie nie zamieszkują razem i nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego. W tym miejscu należy wskazać, że pozew o rozwód należy złożyć w miejscu ostatniego zamieszkania małżonków jeśli chociażby jeden z nich nadal w tym miejscu zamieszkuje. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda.
O zerwaniu więzi emocjonalnej mówimy w sytuacji, braku wspólnego przeżywania trosk i radości, z braku poczucia pewności, że w każdej trudnej sytuacji otrzyma się pomoc. Fakt, że małżonkowie się nie wspierają, nie są dla siebie życzliwi świadczy o zerwaniu więzi emocjonalnej. Małżonkowie stali się dla siebie obojętni i nie widzą się wzajem w planach na przyszłość.
M.T.