Strona główna » Nakaz zapłaty

Nakaz zapłaty

Jeśli ktoś z tytułu prawnego lub jakiejkolwiek czynności prawnej stał się Twoim dłużnikiem możesz wezwać go do zapłaty. Polskie prawo chroni wierzyciela. Jeśli wierzyciel wezwie dłużnika do zapłaty, a ten nie uczyni zadość temu wezwaniu to przysługuje wierzycielowi prawo dochodzenia należności na drodze postępowania sądowego.

Po zakończonym postępowaniu przed Sądem Rejonowym jeśli wartość przedmiotu sporu nie przekracza kwoty 100.000,00 PLN Sąd wyda nakaz zapłaty. Powyżej wymienionej kwoty pozew o zapłatę należy złożyć w Sądzie Okręgowym. Pozew należy wnieść do właściwego Sądu według miejsca zamieszkania pozwanego czyli dłużnika.

Na stronie powodowej czyli wierzycielu spoczywał ciężar udowodnienia z jakiej czynność prawnej powstało roszczenie. Prawnik pomoże skutecznie dochodzić należności przed Sądem jak również będzie zastępował wierzyciela w postępowaniu egzekucyjnym przed właściwym Komornikiem Sądowym. Po uprawomocnieniu się wyroku należy do Sądu złożyć wniosek o wydanie klauzuli wykonalności.

Aby Komornik Sądowy mógł podjąć czynności nie wystarczy sam tytuł egzekucyjny, stąd też klauzula wykonalności. Roszczenie może powstać z tytułu: umowy pożyczki, umowy o dzieło, umowy o pracę, umowy zlecenie, wyrządzonej szkody, w związku z prowadzoną działalnością i innych przewidzianych w Kodeksie Cywilnym. Prawnik pomoże wybrać właściwy Wydział Sądu oraz stwierdzi czy posiadane dowody umożliwią dochodzenie należności przed Sądem.

Koszty sądowe w sprawach cywilnych pokrywa strona, która przegra proces. Sąd może wzajemnie znieść koszty procesu. Koszty sądowe to opłata sądowa od pisma oraz zastępowanie w procesie przez profesjonalnego pełnomocnika.

M.T.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *